Kategorie:

Zagraniczne eskapady – gdzie jechać, aby zaznajomić oryginalne kultury oraz obyczaje?

Avatar
Opublikowane przez Ewa

Spotykamy się niekiedy z stwierdzeniem, że podróże nauczają. Rzeczywiście również z lokalnych, jak oraz obcych wojaży jesteśmy w stanie w pewnych momentach coś wynieść. Zwiedzając rozmaite miejsca nieraz stykamy się z kulturą danej populacji, poznajemy jej zwyczaje, zachowania i sposób życia.

Poznajemy przeróżne tradycje, a wobec tego wolno oznajmić, że w czasie podróży spotykamy się z ludźmi i dowiadujemy się o tym, w jaki sposób żyją. Mamy prawo poznać historię rejonu, usłyszeć legendy, spotkać się z jakimiś wyrażeniami, zwrotami dotąd nam nie znanymi. Niemniej jednak to nie wszystko. Poza zdają sobie sprawę z tego, jaką mogą nam przekazać ludzie, okolica, jej zabudowa także mogą nas czegoś nauczyć. Zwiedzamy przeróżne zabytkowe budynki, pojmując ich dzieje, zaznajamiając się ze stylem architektonicznym, z opowieściami przewodnika.

Będąc w górach kształcimy się nazw czubków, łańcuchów górskich, lub przełęczy. Wolno też uznać, że pojmujemy obcą mowę, choć tu możemy wdać się w polemikę, czy podróż sama w sobie pozwoli nam zgłębić chociażby w pewnym stopniu obcy język – wypróbuj gruzja praktyczne informacje. To albowiem zależy od tego, jak długo przebywamy w danym miejscu. Jeśli mówimy o wycieczce, odjeździe, podróży to możemy rozróżnić wiele sposobów transportowania się z miejsca na miejsce. Nieraz zależy to od odległości, jaką przybędzie nam przemierzyć, bądź też okolicy, do jakiej mamy zamiar się dostać.

Najkrótszy może okazać się rajd, jaki w większości wypadków jest wycieczką pieszą. Może być także połączony z krótkimi przewozami, na przykład autostopem. Czasem wolno też wyruszyć w dłuższą podróż rowerem, a nawet motocyklem. Innym sposobem na turystyka jest skorzystanie z takiego środka lokomocji, jak pociąg. Jeszcze o wiele bardziej odmienny jest rejs promem.

Z kolei Europejczyk, który planuje wyjazd za Ocean, z reguły zdecyduje się na lot samolotem. Pomimo to, zawsze najlepszym sposobem na podróżowanie jest podroż osobistym pojazdem. Może to być samochód kempingowy, czy też nawet zwykłe auto osobowe, lub przykładowo van. Nawet gdybyśmy chcieli iść śladami wspomnianego Europejczyka wybierającego się do Ameryki, mamy szansę przetransportowania naszego pojazdu statkiem rejsowym.